Co nasbírat v přírodě pro papoušky

Od konce jara až do podzimu se dá z přírody nosit domů dostatek zdravých dobrot pro papoušky (ovoce, bobuloviny, atp.). Letos bylo léto velmi teplé a vše dozrává o dost dříve, pokud to má dostatek vláhy. Co tedy například můžeme přinést a papouškovi podávat? Například zralý černý bez. Ten podávat bez listů a zelených částí větví - takové ty "zralé" hnědé větve jsou už bez problémů a naopak se hodí jako brusná bidla, pro svou vrásčitou kůru. Čerstvý bez má ale projímavé účinky, tak jej nepodáváme ve velkém množství, paradoxně naopak sušený černý bez má opačné účinky a průjem zastavuje. Dále můžeme nasbírat jeřabiny (jedlé jsou všechny, jen některé druhy jsou hořké a asi jim nemusí chutnat). Jeřabiny obsahují hodně vit. C. Dále pak Aronie, kterým se také říká černé jeřabiny, jsou velmi zdravé. Jako další výborná plodina je kukuřice - tu vám ale nemůžu veřejně doporučit sbírat :D Je ale pro papoušky výborná již v mléčné zralosti. Zralou pak lze nakrájet na takové 3-4cm špalíky, zamrazit je a pak vždy jen vyndáte jeden špalíček, necháte rozmrazit, napíchnete na špíz a papoušci si nejen pochutnají, ale také u toho mají zábavu, práci s vyzobáváním jednotlivých zrn ze špalíčku klasu.

Plody pro papoušky z naší přírody

Dále lze doporučit hloh. Hloh je velmi dobrý antioxidant a má zklidňující účinky, známe také několik druhů, podobně jako u jeřabin a také jsou všechny druhy jedlé. Hlohu je dobré také utrhnout celý trs, větvičku a papoušky nechat, ať si sami otrhají bobule :) podobně i u hlohyně. Ta má ale trny, tak raději otrháme samotné plody. Dále z přírody můžeme donést třeba šípky. Zase je potřeba sbírat zralé, ale tvrdé plody. Jen třeba u nás byl trochu problém, že prostě nevěděli co s ním a bylo potřeba jej "otevřít", ale i tak Penny a ani Ártíkovi moc nechutnal. A poslední, velmi zdravou plodinu, kterou zmíním je rakytník. Tento oranžový plod je také vitamínovou bombou, ale podobně tvrdý jako šípek. U nás se tedy ještě nepodával, nenarazil jsem na něj nikde. Vyrábí se i rakytníkový olej pro papoušky. Jinak jako u všeho, co z přírody nosíme, platí, že je potřeba vše dobře očistit, omýt, nepodávat nahnilé nebo trusem divokých ptáků potřísněné plody.

Jinak samozřejmě veškeré sezonní ovoce, plody, bobule jako třeba rybíz, ostružiny, maliny, dále pak jahody, i lesní, borůvky, angrešt, atp. Snad vše se dá i usušit a podávat sušené - ale nemusí to všem papouškům chutnat. No a také lze vše zamrazit a podávat přes zimní období. Jen některé bobuloviny pak po rozmražení jsou jako bláto a zase to někteří papoušci nemusí přijímat. Dobrou chuť :)

Můžete podpořit náš web :)

Jednoduše pomocí následujícího QR kódu. Děkujeme :)

f