Čím pyruru krmit

Strava pro papouška pyruru

​​Pyrura by měl mít, stejně jako každý jiný papoušek, dostatečně pestrou stravu. Dokázal by sice vegetovat i na suchém zrní, ale je otázkou jak dlouho a hlavně jak kvalitně. Měl by mít jak suchou směs zrní (do max. 8% tuku), tak máčené a klíčené (celkem tak do 40% denního jídla spíše v období snůšky. Klíčené pro jedináčky ne tak často, zbytečně může podporovat období toku, snůšky, ale zase jsou v klíčeném zrní velmi zdravé prospěšné látky, bohužel zároveň i příčinou nemocí díky plísním - tedy fakt být při přípravě velmi pečliví). Dále pak dostatek ovoce a zeleniny (uvádí se, že může tvořit až 50% krmné dávky, větší poměr zeleniny, než ovoce, hlavně velmi sladké ovoce omezit, vynechat úplně hroznové víno; vhodným ovocem jsou třeba borůvky, rybíz, maliny, ostružiny, a další ovocné keře, bobuloviny). Rozhodně nezapomínat na bobule (jako třeba aronie, hlohyně, šípek, jeřabiny atp.). Dále nesmí chybět bylinky, trávy (čerstvé i sušené), zelená potrava (různé saláty, listová zelenina), ořechy (vážně minimálně, kousíček oříšku jednou za čas, ne buráky - to je luštěnina) a čerstvé větve stromů (včetně listů, pupenů, květů) na okus. Do krmiva lze přidávat i granule - tady je potřeba nešetřit a vybrat něco kvalitního když už (za studena lisované, bez konzervantů), ale osobně koupím jako doplněk jednou za 2 roky cca. Dostatečně pestrou stravou se rozumí, že se bude v průběhu dní měnit. Nikoliv, že v jednom dni dostane vše, všechny druhy ovoce, zeleniny, ořechy, atd. To ani není žádoucí, aby měli naráz hodně druhů ovoce, zeleniny - chce to rozumně střídat. I v přírodě jsou období hojnosti a bídy. Nebo si třeba připravit směs, kterou očistíme, nakrájíme, zamrazíme vždy množství denní dávky. V malém množství můžeme podávat i živočišnou bílkovinu (hmyz - třeba malé krevetky, gammarus, sušené pivovarské kvasnice - stačí párkrát do měsíce; pivovarské kvasnice mohou obecně pomoci s problémy s jídlem, nechutenstvím... jsou i bohatým zdrojem různých vitamínů, především B komplexu, minerálů a aminokyselin). Další bílkovinou může být vařené vejce (10 minut) - stačí jednou měsíčně (v době přepeřování může pomoct, tak můžeme častěji, ale neponechávat v kleci celý den - podléhá rychlé zkáze). Samozřejmě je důležité celkově přihlédnout k tomu, jestli máme jedináčka, mazlíčka nebo chovný pár, který má pravidelnou snůšku, páří se - tam pak mají jiné výživové nároky. To co tu popisuji je fakt spíše pro jedináčka nebo mazlíky bez snůšky, odchovu. Vhodným doplňkem stravy je určitě jíl, jílový blok, nějaký minerální kámen, roboran, sépiová kost, (grit, ale ten není tak nutný).

Čím tedy krmit pyruru?

Pokud papoušek nechce některé základní potraviny jíst, je dobré zkusit krmit během dne dvoufázově. Ráno podávat to, co mu příliš nechutná - je hlad a většinou prostě vezme i to méně chutné pro něj, a odpoledne pak vyměnit, doplnit za to lepší. Více v článku nové složky potravy. Vyzkoušel jsem již několik směsí zrní, taky můžete zkusit, pro příklad: Deli Nature 68 nebo 73 plus třeba s Deli Nature 93 (tuto druhou v menším množství), zpočátku jsem kupoval směs se slunečnicí Deli Nature 59, ale tato směs není díky vyššímu obsahu tuku vůbec vhodná, tak teď směs bez slunečnice, a slunečnici nebo oříšek dostávají výjimečně jako odměnu. Variantou může být třeba směs Teurlings CZECH BREEDERS Parrots Extra Diet PP a jako divoká semena nám hodně chutná PUUR Pauze pták - směs divoká semena. Z každé suché směsi zrní jí proso velmi málo - to ale výborně berou v senegalském klasu. Jako nakličovací směs jsem kdysi kupoval Deli Nature 33 a míchal s Beyers Olympiade č. 49 dle doporučení chovatele. Nicméně klíčit můžeme vše, i běžnou suchou směs, třeba se slunečnicí - v tomto případě nevadí. Při klíčení dochází k enzymatickým pochodům. Po všech článcích a zkušenostech bych se granulím spíše vyhnul a stravu fakt zakládal spíše na pestré čerstvé stravě, složené ze zeleniny, bobulí, ovoci a správné směsi zrní. Jsou i kvalitní granule jako Dr. Harrison (neobsahují konzervanty, nevydrží dlouho), ale stále je to výrobek, tak jak jsem psal, občasný doplněk. Čerstvá pestrá strava je určitě lepší. Co se týče nějakých dalších doplňků stravy, tak doporučit lze určitě vitamín D3, případně nějaký kvalitní olej (pupalkový, rakytníkový - pozor na dávkování!! kapku až dvě týdně) a něco třeba v době přepeřování, například Muta-Vit. Lze přidávat třeba i zelený, mladý ječmen, spirulinu. Není to nutné, určitě pokud papoušek prospívá, prostě přihlédnout k pestrosti stravy a v případě potřeby něco doplnit navíc. No a samozřejmě papouškovi vůbec nepatří do zobáku naše lidské jídlo. Logicky krom vhodné potravy - zelenina, ovoce - to se asi každý rozdělí. V době snůšky samičkám často chybí D3, vápník, tedy ještě doporučuji doplňovat třeba pomocí Calci-lux.

Důležité

Než budete cokoliv kupovat ve zverimexu nebo i v eshopech, raději se poraďte s nějakým odborníkem nebo mi napište. Ze zpětných vazeb od lidí, se mi ještě nikdy nestalo, že by ve zverimexu někdo doporučil, prodal něco vhodného pro pyruru. Téměř vždy je to tučná směs zrní, často určená pro velké papoušky.

Můžete podpořit náš web :)

Jednoduše pomocí následujícího QR kódu. Děkujeme :)

V případě dotazů nám neváhejte napsat

f