Papoušek pyrura zelenolící

Pyrura zelenolící (anglicky Green cheek conure) patří k nejběžněji chovanému druhu těchto drobnějších papoušků. Jeho povaha je velice příjemná a sympatická. Papoušek je charakteristický svým obrysovým peřím na břiše, které připomíná šupiny. Tyto papoušky lze chovat jak v klecích doma, tak ve voliérách. Bohužel díky našim klimatickým podmínkám je důležité jim přes chladné zimní měsíce zajistit dostatečnou teplotu a to nejméně 10°C nad nulou, i když vydrží i nižší teploty (někteří pyrurové jsou pozorováni i ve vyšších nadmořských výškách), tak je v nich může chovat jen opravdový nelida a nepřátel všeho živého, jelikož při nich značně trpí. Určitě je dobré jim dopřát v zimovišti vyšší teplotu jak 15°C. 

Základní strava pro pyruru

Směs zrnin volíme pro střední papoušky, s přihlédnutím na nižší obsah tuku (já od značky Deli Nature - je to kvalitní krmivo a papoušci ho přijímají normálně). Prakticky denně podávám zeleninu a ovoce (i když s ovocem to nepřehánět), bez čehož si chov pyrurů snad ani nejde představit, doslova to milují. V sezoně lze jídelníček zpestřovat zeleným krmením různého druhu, ptačinec žabinec, mlíč, větvičky ovocných nestříkaných stromů, černý bez - květ i plod, atd. Na zimu lze některé plody nasušit.

Pohlavně dospělí bývají okolo prvního roku života, ale často se stává, že zahnízdí až okolo druhého roku. Budky vyvěšovat nejlépe dle počasí v půlce dubna až května, je lepší nic neuspěchat než se pak rmoutit a být zklamaný. Na velikost budky nejsou nikterak vybíraví, když chtějí hnízdit, zahnízdí v jakékoliv. Nejčastěji používané typy: například 20-25 cm dno a výška 30 cm, s vletovým otvorem o průměru 7 cm. Samička snáší v průměru pět až šest vajec, které poctivě zahřívá a dle pozorování sameček tráví většinu dne v budce spolu se samičkou.

Co se týče povahy pyrury zelenolícího je to výborný společník a mazlíček, a to bez nutnosti ručního dokrmení.

Text použit se souhlasem autora Luboše Jedlinského.

Charakteristika
Výskyt Jižní Amerika
Velikost 26 cm
Kroužek 5,5 mm
Snůška 5-6 vajec
Inkubační doba 20-22 dnů
Průměrná délka života 15 let (v divočině)
až 30 let (v zajetí)
Potrava Směs pro střední papoušky
Taxonomie
Říše Živočichové Animalia
Kmen Strunatci Chordata
Třída Ptáci Aves
Podtřída Praví ptáci Ornithurae
Infratřída Létaví prvoptáci Neornithes
Nadřád Letci Neognathae
Řád Papoušci Psittaciformes
Čeleď Papouškovití Psittacidae
Podčeleď Papoušci Psittacinae
Rod Pyrura Pyrrhura
f