Papoušci a stříhání křídel

Nejeden člověk by si myslel, jaký je to v dnešní době již přežitek - stříhání křídel papoušků - ale není tomu tak. Zastřihávání letek křídel papoušků je někdy často velmi běžné a u některých lidí i módní záležitost... vždyť co více je cool, než být na zahradě a mít tam volně velkého papouška, který nám "nezdrhne". Velmi běžné je to u chovatelů hlavně v USA, kde se to provádí především mláďatům, kvůli jejich větší "bezpečnosti". U mláďat je zastřižení křídel ještě více nežádoucí - teprve se jim rozvíjí hrudní, prsní svalovina a také je to nutné pro dobře fungující kardiovaskulární systém. Stává se, že i když potom takovému mláděti letky dorostou, nenaučí se nebo velmi špatně létat.

Zastřihování letek papouškům

Záleží, jak moc se letky zastřihnou, ale vždy jde o omezení letu, manévrování či hladké přistávání. Může se stát, že papoušek bude padat na hrudní kost a poraní se. Nebo naopak se může stát, že papoušek "odejde" po svých třeba ze zahrady a ztratí se nebo dojde k nějakému úrazu. Také to neznamená, že takový papoušek neodletí vůbec... papoušek třeba na zahradě se může něčeho polekat a nebude problém, aby uletěl pár jednotek, či desítek metrů, pak sedne někde na zem a může na něj zaútočit nějaký dravec, predátor. Sedne na zahradu u sousedů, skočí po něm kočka či pes a papoušek nebude moct pohotově uletět zase pryč.

Pro papouška je přeci naprosto přirozené létat, s plnými manévrovacími schopnostmi, bez omezení :)

Zastřižená křídla narušují psychiku, duševní i fyzický vývoj papouška. Někdy může zastřižení křídel vést k dalšímu sebepoškozování papouška, bude si trhat i další pera. Pokud už papouškovi zastřihnout křídla musíme, měl by k tomu být vždy vážný důvod. Někdy se k tomu přistupuje v některých chovech jako prevence, kdy si mohou ve voliérách ublížit, ale papoušek by měl mít dostatečně velkou voliéru, aby se k tomu nemuselo přistupovat. Zásadně by něco takového měl dělat zkušený veterinář. U domácích mazlíčků mi to připadá jako opravdu nevhodné, nevkusné a udělá to jen někdo, kdo papouška nemá rád.

Edit 20.2.2020

Dnes jsem na facebooku narazil na příspěvek, kde pyrura podstoupil pod narkózou transplantaci peří, po nešetrném zastřižení. Pár fotek níže ve fotogalerie, více info v příspěvku na FB stránce The Unusual Pet Vets. Následně jsem zjistil, že se to dělá běžněji, u nás hlavně u dravců, více v článku od MVDr. Veronika Trhoňová, Ph.D.

Můžete podpořit náš web :)

Jednoduše pomocí následujícího QR kódu. Děkujeme :)

f