Fénovat, nefénovat papouška

Každý již jistě ví, že papouška je potřeba "koupat", dopřát mu možnost osobní hygieny ve vodě, ať už v nějaké misce s vodou nebo jej třeba rosit rozprašovačem, či třeba ve venkovních voliérách kropit zahradní hadicí. Co potom s mokrým papouškem? Nabízí se jednoduchá odpověď: "Nic". Nejlépe necháme papouška, aby přirozeně oschl, sám se osuší. Můžeme jej případně zabalit do nějakého ručníku, pokud mu to nevadí nebo jej třeba posadit na nějaké bidlo někde nad topení, pokud se mu tam bude líbit. Vžádném případě ale papouška nefénujemePapoušek a fén

Proč papouška nefénovat?

Víme, že papouškova tělesná teplota je cca 40°C, pokud se namočí, jeho teplota klesne i o několik stupňů celsia, zpomalí se mu metabolismus a některé životní funkce. Pokud na papouška začnete z fénu foukat teplý vzduch, můžete mu popálit peří, pokud na něj v tuto chvíli pustíte vzduch chladnější, nadzdvihává se mu peří, které tvoří poslední ochranu před tím, aby se mu tělesná teplota dále více nesnižovala. Je to pak stejné, jako když mokrého papouška postavíte do průvanu - a pokud má papoušek nějakým způsobem trochu oslabenou imunitu, či není ve stoprocentní kondici může dojít k nachlazení nebo jinému onemocnění papouška. 

Dále vlivem fénování dochází u papouška k vysoušení jeho kůže a celkově může snižovat kvalitu peří. Papouška pak může kůže svědit a ve finále může docházet i ke škubání peří. Hrozí i nemoci dýchacího ústrojí, či třeba záněty očí. Některé fény mají spirálu uvnitř prý potaženou teflonem. Nedochází zde sice asi k tak vysokým teplotám, ale všichni víme, jaký je teflon prevít.

Papoušky chované ve venkovních voliérách neroste při venkovních teplotách pod 20°C. Nechejte na nich, zda se chtějí namočit či vykoupat na dešti či v misce s vodou, řídí se instinkty a sami nejlépe vědí, kdy se mají vykoupat a kdy ne. Někdo by právě mohl namítat, že papoušci ve venkovních voliérách, či v divočině se také koupou a venku fouká vítr. Tam si právě sami díky instinktům rozhodnou, kdy je to vhodné a kdy nikoli.

Nyní již víme, že papoušek a fén k sobě nepatří.

Facebooková skupina s mnoha dalšími pyrurami: pyrura

Nahoru