Mutace pyrura zelenolící

Sepíši sem laicky základní a kombinované mutace pyrury zelenolícího. Vycházíme tedy z přírodního zbarvení, což je třeba moje Penny. Mutace pyrury zelenolící

Přírodní zbarvení (zelená) Černé šedé temeno hlavy, zobák i běháky, ušní skvrny jsou šedohnědé, hnědočervené bříško, zelená spodní prsa a boky těla, světle hnědá až šedá horní prsa a krk, výrazně zelené líce a část nad očima. Celý popis.

Základní, primární mutace

Opalinová (opálová, žlutoprsá, hypoxantha)

Angl.: Yellow-Sided (Opaline)

Také černé temeno i zobák (ale světlejší než přírodní zbarvení), růžové běháky, ušní skvrny s červenou. Také má červené bříško, ale zbytek bříška dominantně žlutý, stejně tak boky (yellow-sided), i vnitřní strana křídel, ramena jsou do žluta (celkově na těle potlačena zelená barva), prsa a krk výrazně světlejší (žlutá), s červenou, líce zeleno-žluto-červené - stejně tak nad okem či nad ozobím.

Skořicová

Angl.: Cinnamon

Je světlejší variantou opalinové mutace, na rozdíl od opaline chybí žlutá barva na těle a také chybějící červená na prsou, lících, zelená barva je i nad očima. Ušní skvrny světlejší s minimem červené. Temeno hlavy světlé, do šedé, zobák také světlý, stejně tak běháky (růžové). Záda a křídla mají světlejší zelenou barvu.

Tyrkysová (modrá, safírová)

Angl.: Turquoise

Tato mutace je již výrazněji jiná. Pyrura působí celkově modrý. Temeno hlavy, zobák i běháky jsou černé. Ušní skvrny zhruba stejné jako u základního zbarvení. Ztrácí se nám červená barva na bříšku, převládá zelená až modrá, modrá se dostáva také na líce a hlavně záda a křídla získávají modrou barvu. Prsa a krk zhruba stejná jako u přírodního zbarvení - světle hnědá, šedá. Ocasní pera také ztrácejí červenou a jsou spíše šedo-modrá, trochu s červenou.

Strakatá (recesicní straka)

Angl.: Recessive Pied

Je to pyrura s odchylkou od přírodního zbarvení. Má pár žlutých, červených pírek na prsou, zádech, křídlech, případně lících, ale rozhodně ne tolik, aby vypadal jako žlutoprsý, resp. žlutoprsá mutace nemá zbarvení na zádech.

 Zředěná (žlutá)

Angl.: American Dilute

Tato mutace působí podobně jako složená mutace pineapple (níže), ale s hlavním rozdílem, že zobák a běháky jsou tmavé (šedé, černé). Záda a křídla nemají tak tmavou zelenou barvu, ale podstatně světlejší zelenou.

Zvýraznění mutací

Zvýraznění mutací platí nejen pro základní mutace, ale i pro většinu kombinací mutací. Tedy můžeme mít red faced opaline, extreme red faced opaline... tedy červenolící opalín, extrémně červenolící opalín.

Červenolící

Angl.: Red Faced

Základním rysem je, že zvýrazňuje více červenou barvu na hrudi, a lících a potlačuje zelenou. Pro ukázku red faced hypoxantha.

Extrémně červenolící

Angl.: Extreme (High) Red Faced

Oproti mutaci červenolící je zde červená ještě více zvýrazněna, prakticky celé bříško, prsa a krk až líce jsou červená v jednolité barvě, již úplně potlačena zelená barva. Pro ukázku extreme red faced pineapple (úplně vlevo).

Mlhavá (zamlžená)

Angl.: Misty 

K této mutaci jsem nic moc nenašel a nevím, jestli vlastně není stejná jako následující "Grey". Na ukázce je přírodní zbarvení v mutaci misty. Podle mě krk, prsa více do šedé barvy.

Šedá

Angl.: Grey

XXX

Kombinace dvou základních mutací

Primární (základní) mutace jsou různě nakombinované, každá z těchto mutací může být zvýrazněna mutacemi Red Faced, Extreme Red Faced, Misty či Grey.

Ananasová

Angl.: Pineapple

Pineapple mutace je kombinací mutací Opaline (žlutoprsá) a Cinnamon (skořicová). Barevně je více podobná skořicové, ale získává i červenou na prsa, líce, případně nad ozobí a nad očima, červenější jsou i ušní skvrny, dále má výrazně žlutou barvu na těle. Jinak hlava, zobák i běháky jsou světlé (růžové).

Mátová

Angl.: Mint

Mutace Mint je kombinací mutací Turquise (tyrkysová) a American Dilute (žlutá). Je to výrazně jinak zbarvený pyrura od základní mutace. Temeno hlavy má šedou až světle modrou, zobák a běháky tmavé (černé nebo chceme-li šedé). Téměř úplně se ztrácí červená barva (lehce bříško, ale spíše světle žluté), celé tělo, včetně křídel má mátovo-šedé zbarvení, ocasní pera mají z horní strany také šedomodré zbarvení, ze spodní zbývá trochu hnědé. Také jsem našel výrazy “Muted” (tlumená) nebo “Ghost” (duch).

Tyrkysová + skořicová

Angl.: Turquoise + Cinnamon

Tato mutace nemá samostatné pojmenování. Hlavní zbarvení odpovídá tyrkysové, ztrácí se úplně červená barva a papoušek je celkově více světle modrý, než zelený. Hlava, zobák a běháky jsou světlé, resp. růžové.

Tyrkysová + opalínová

Angl.: Turquoise + Yellow Sided

Tato mutace také nemá samostatné pojmenování. Hlavní zbarvení pochází z tyrkysové. Zase se ztrácí červená barva, výrazně žlutější bříško, líce. Křídla záda zůstávají krásně zelená, až modrá. Hlava a zobák jsou tmavé (černé, šedé), běháky jsou světlé (růžové).
Dále máme další a další kombinace 2 základních mutací: žlutá + opalínová, žlutá + skořicová, dále pak kombinace se strakou. Ještě pak kombinace s red faced, extreme red faced, misty a grey.

Kombinace třech základních mutací

Borovicová

Angl.: Pine

Borovicová mutace se skládá z mutací Turquise (tyrkysová), Opaline (žlutoprsá) a Cinnamon (skořicová). Nebo také tyrkysová a ananasová (kdy ananasová je vlastně kombinace žlutoprsé a skořicové). Má výrazně žlutější bříško, žlutočervené jsou i líce, část nad očima a nad ozobím. Zobák a běháky jsou světlé (růžové). Křídla a záda jsou spíše zelené, než modré.

Sluneční

Angl.: Suncheek

Sluneční mutace se skládá z mutací American Dilute (žlutá), Opaline (žlutoprsá) a Cinnamon (skořicová), resp. žlutá a ananasová (kdy ananasová je vlastně kombinací žlutoprsé a skořicové). Krásné zbarvení této mutaci. Má rubínové oči, světlý (růžový) zobák a běháky. Výrazně červené bířško a žlutočervená až oranžová prsa a líce, toto zbarvení přechází i nad oči a nad ozobí. Záda a křídla má žlutozelená a má platinově modré letky. Ocasní pera jsou velmi výrazně červená až oranžová.
Zase jsou možné různé kombinace 3 základních mutací.

Kombinace čtyř základních mutací

Měsíční

Angl.: Mooncheek

Tato mutace je kombinací mutací American Dilute (žlutá), Turquise (tyrkysová) a Pineapple (Ananasová), která je kombinací mutací Opaline (žlutoprsé) a Cinnamon (skořicové). Celkově světlá mutace, má světlý (růžový) zobák a běháky. Bříško, prsa žluté, lehce s červenou, taktéž líce, peří nad očima a nad ozobím. 

Ještě přidávám dvě nové mutace

Fialová

Angl.: Violet

Vychází z mutace Turquise (tyrkysová). Je to mutace ještě více celkově modrá, až do fialové barvy. Tělo, líce, záda, křídla, dokonce i ocasní pera jsou zabarvená do modra, až fialova.

Červená

Angl.: Red

Tento pyrura je prostě komplet celý červený. Nejde o hybrid, měl by to být červený pyrura zelenolící.

Zajímavost: Prý má každá mutace jinou povahu, jiné charakterové rysy. Osobně bych řekl, že každý pyrura, každý jednotlivý papoušek má svou vlastní povahu, osobnost.

Čerpáno z těchto stránek:

  • http://feathert.com/greencheekgenetics.html
  • http://greencheekconure.net/2013/06/6-green-cheek-conure-mutations.html
  • http://www.somethingcheeky.com/species-we-breed.html
  • http://pyrrhuras.net/over-mij/
  • http://handfedhandfuls.weebly.com/in-green-cheeked-conures.html
  • http://www.tdaviary.com/GREEN-CHEEKS.html

Navšivte i naši facebookovou skupinu s mnoha dalšími pyrurami.

Nahoru