Nové složky potravy

Každý z nás chce papouškovi dopřát co nejlepší stravu, co nejvíce pestrou. Někdy nevíme, zda-li je daná potravina bezpečná a nebo ne (základní věc je, že vyloženě jedovaté je hlavně avokádo, pak jsou nevhodné potraviny, "méně" nebezpečné a to nepíšu o lidské stravě). Dalším "problémem" se může stát, že papoušek nechce novou potravinu přijímat nebo celkově nejeví zájem o ovoce, zeleninu, zelené složky potravy. Jak na to, aby si papoušek pochutnal na zdravých, prospěšných, přírodních vitamínech? Papoušek a nové složky potravy

Jak podávat papouškovi nové potraviny?

Každý papoušek má rád něco jiného, ať už více ovoce, více zeleniny nebo prostě celkově těchto potravin méně. Také ale na různé způsoby... jeden papoušek dává přednost syrovým, druhý dušeným a třetí třeba vařeným potravinám (to platí u zeleniny, ovoce vždy syrové nebo třeba rozmražené). Někteří papoušci mají raději větší kusy zavěšené na špíz, jiní pokrájené na kousky a jiní velmi na jemno třeba nastrouhané nebo posekané potraviny. Pokud papoušek něco odmítá, rozhodně to chce zkoušet stále dokola nabízet a nabízet i stejnou potravinu.

Způsoby, jak do papouška dostat nové potraviny

Někdy může pomoct to, že danou potravinu budete jíst před papouškem sami a velmi si ji vychutnávat, papoušek je zvědavý a bude chtít taky. Tak mu pak buď dát kousek nebo ho nechat, ať si kousek uštípne. V dalším kroku může pomoct i to, že jste jako omylem na talíři kousek zapomněli a papoušek si může myslet, že vás vlastně okradl (chtělo by to ale používat talířek, mističku, která bude jen pro něj). Jindy v podobné hře může pomoct to, když budete sami někoho jiného krmit přímo prsty, jinému členovi rodiny dávat zase kousky té které potraviny a ten dotyčný si ji bude jídlo chválit, vychutnávat, mlaskat. Je to o hře a o tom toho papouška tak trochu zkusit přechytračit.

Různé traviny a byliny můžeme svázat jako do květiny a zavěsit je do klece, případně můžou být rozprostřené na vrchu klece a papoušek je může zobat i skrz klec, když je uvnitř. Nicméně vždy musíme dávat pozor, aby se papoušek nového nebál a pokud by se bál, dát to pryč. Takový papoušek se pak nemusí dojít ani napít, či najíst do misek a bude ve stresu.

Potraviny můžeme také do něčeho schovat. Ať už třeba do přírodních nebarvených ratanových koulí, nebo do nerezových klecí ("koulí"), do kokosových skořápek, či papírových krabiček (bez lepidel, barviv a kovů). Pokud má papoušek nějaké hlavní, oblíbené bidlo, kudy pravidelně prochází, můžeme takovou potravinu zavěsit "do cesty", může se do ni pustit i "ze vzteku", ale zase platí, nesmí se toho extrémně bát.

No a pak zkoušet třeba směsi. Na jemno nakrájet kousky brokolice, nastrouhat mrkev, vařené batáty, hnědou rýži, nasekat bylinky a jiné zelené... zakapat to šťávou z jablíčka nebo rozmačkaným jablíčkem, případně z jiného ovoce, které má tedy nejraději. Můžeme přidat kapku medu (hustý med můžeme naředit trochou vody), zahustit třeba vločkami a fakt pořádně promíchat, aby neměl moc šanci přebírat. Třeba i granule je možné zakapat, namočit do šťávy z oblíbeného ovoce.

Facebooková skupina s mnoha dalšími pyrurami: Facebook skupina pyrura

Nahoru