Papoušci a grit

Nejdříve obecně ptactvo a grit. Potřebují ptáci grit? To není jen častá otázka znepokojující majitele ptactva, ale zdroj neshody obecně. Pochopením toho, co je grit, jeho účel a možné problémy, které mohou vyplynout z jeho užívání, nám může pomoci při rozhodování, zda ho nabízet našim ptákům. Většina zde prezentovaných informací byla shromážděna a shrnuta z respektované publikace Ptačí medicína: principy a aplikace od Ritchieho, Harrisona a Harrisonové. Určitě ale doporučuji podávat pyrurům jíl, jílový blok, případně v době snůšky doplňovat vápník.

Účel gritu

Grit je užíván ptáky na pomoc při trávení celých, neporušených semen. Ptačí trávicí enzymy fungují dobře při trávení vnitřní části semen, ale mají potíže s jejích vláknitou slupkou. Vláknité slupky celých semen, jako jsou například slunečnicová semena, působí jako bariéra bránicí trávicím enzymům dosažení výživného jádra uvnitř. Grit, v žaludku, napomáhá broušení a odstranění slupek semen umožňujíc trávicím enzymům cenného jádra. Pokud existuje jiný účel užívání gritu ptáky, není doposud znám.

Co je to grit?

Výraz grit je aplikován na dva různé druhy písku - nerozpustný a rozpustný:

  1. Nerozpustný grit, o který se nám jedná, je složen z nepatrných kamínků jako je křemičitan a pískovec a je používán v trávení neloupaných semen. Ptáci, jako jsou holubi a hrdličky, kteří polykají celá semena, vyžadují takový grit. Nerozpustný grit nemůže být stráven a zůstává v těle dokud není vyloučen.
  2. Rozpustný grit je organický a obsahuje rozemleté skořápky (například ústřic) nebo sépiovou kost. Rozpustný grit je většinou vápenec (uhličitan vápenatý). Vzhledem k tomu, že je snadno stravitelný kyselinami nacházejícími se v žláznatém žaludku, není zde skoro žádné nebezpečí, že se usadí v trávicím traktu. Přesto, že je rozpustný grit zdrojem vápníku, napomáhá velmi málo trávení celých semen. Dále byly hlášeny případy otrav těžkými kovy z krmení nerozpustným gritem, pocházejícím z oblastí se znečištěnými vodami.

Kteří ptáci vyžadují grit

Jelikož účelem gritu je odstranit slupky celých semen, zdálo by se, že pouze ptáci, kteří konzumují celá semena, jako holubi, vyžadují grit ve své stravě. Grit není vyžadován mezi normálními, zdravými, papoušky či pěvci. Vzhledem k tomu, že tito ptáci loupou semena, aby je mohli konzumovat, trávicí enzymy nemají žádnou překážku bránicí jim strávit je. Ve skutečnosti mají některé druhy papoušků vroubky na horní části zobáku, dle čehož se předpokládá, že jim pomáhají při loupání semen. Semeno je drženo mezi vroubky, zatímco spodní zobák slouží k rozlousknutí a odstranění slupky. Ptáci na formované (granulované) stravě také nevyžadují grit.

Ptačí medicína: principy a aplikace prohlašuje, že jsou zde příklady ptáků, kteří neměli grit po dobu 15 - 20 let a nevykazují žádné známky problémů s trávením. Na druhé straně se předpokládá, že ptáci s pankreatickými nebo fyzickými zažívacími potížemi, mohou z gritu prospívat. Avšak v takových případech by to mělo být konzultováno s veterinářem. Ve spojených státech se užití gritu obvykle nedoporučuje, a to zejména pokud je volně k dispozici, což může vést k obstrukční gastritidě. V Austrálii, kde je grit často dáván ptákům chovaným v zajetí, bylo hlášeno několik problémů. V současnosti neexistuje žádné vysvětlení pro tyto geografické rozdíly. Pokud chovatel pociťuje potřebu podávat grit, pak Ptačí medicína: principy a aplikace doporučuje nenabízet jej volně, ale jako kompromis. Ptáci velikosti korely mohou dostat 5 zrnek gritu pololetně (každé 2 roky) a velcí papoušci půl čajové lžičky dvakrát ročně.

Potenciální problémy způsobené gritem

Pokud mají ptáci volný přístup ke gritu, někteří z nich se ho mohou přejíst a může dojít k zácpě volete, žláznatého a svalnatého žaludku. Podle Ptačí medicíny: principy a aplikace tento problém je často hlášen v Americe, ale v Austrálii se zdá neobvyklým. Přiíina regionální odlišnosti ve výskytu tohoto problému je neznámá. Ptáci vykazující kompulzivní konzumaci gritu by měli být vyšetřeni na hepatopatii, pankreatitidu, renální disfunkci a obecný nedostatek živin.

Je také důležité zkontrolovat obsah každé směsi gritu na přítomnost uhlí. Uhlí může mít vliv na absorpci vitamínů A, B2 a K, což má za následek jejich nedostatek. Co se týče ptáků na formované stravě Ptačí medicína: principy a aplikace dále uvádí, že studie u drůbeže naznačují, že přídavek gritu zvyšuje stravitelnost až o 10%, ale podobné studie nebyly provedeny u domácích ptáků. Vzhledem k tomu, že obezita je větším problémem než podvýživa mezi ptáky společníky, zvýšení stravitelnosti formované stravy, která přesahuje odhadované nutriční požadavky je asi zbytečné.

Závěrem, přínos gritu pro papoušky nebyl prokázán, ale potenciální rizika byla zaznamenána. Pokud je vůbec k dispozici, měl by být nabízen s mírou.

Překlad: Martin Čimbura

Můžete podpořit náš web :)

Jednoduše pomocí následujícího QR kódu. Děkujeme :)


Papoušci grit nepotřebují přesně z důvodů, jaké jste popsal (protože nejí zrna celá se slupkou, ale loupaná a tím pádem nepotřebují v žaludku prostředí s gritem, kdy by musel potravu rozmělňovat, loupat obrušováním ze slupek). Jíl v zásadě nepotřebují také, protože jsou krmeni kontrolovanými krmivy, kde není třeba neutralizovat toxiny z jedovatých bylin a bobulí. Jíl kvůli mikroprvkům potřebují jen některé okrajově chované druhy vzácnějších papoušků, kakarikiové se potřebují hrabat v zemi.

Grit potřebuje jen drůbež, pernatá zvěř, vodní ptáci a pštrosi.

MVDr. Veronika Grymová


Zda je grit nutný se stále omílá dokola. Je spousta papoušků, kteří nemají grit k dispozici, na RTG v žaludku nemají také nic a spokojeně si žijí. Avšak jsou také případy, kteří s tím mají klinické potíže a jakmile se jim do krmné dávky přidá grit, rozkvetou zdravím a všechny (obvykle nespecifické příznaky) ustoupí.

Za mě tedy: grit je vhodné papouškům nabízet střídavě nebo společně s jílem. Není třeba ho podávat denně, stačí občasně, byť i jen několikrát ročně.

MVDr. Helena Vaidlová


f