Papoušci a stříhání křídel

Nejeden člověk by si myslel, jaký je to v dnešní době již přežitek - stříhání křídel papoušků - ale není tomu tak. Zastřihávání letek křídel papoušků je někdy často velmi běžné a u některých lidí i módní záležitost… vždyť co více je cool, než být na zahradě a mít tam volně velkého papouška, který nám „nezdrhne“. Velmi běžné je to u chovatelů hlavně v USA, kde se to provádí především mláďatům, kvůli jejich větší „bezpečnosti“.  U mláďat je zastřižení křídel ještě více nežádoucí – teprve se jim rozvíjí hrudní, prsní svalovina a také je to nutné pro dobře fungující kardiovaskulární systém. Stává se, že i když potom takovému mláděti letky dorostou, nenaučí se nebo velmi špatně létat.

Stříhání křídel papouškům

Záleží, jak moc se letky zastřihnou, ale vždy jde o omezení letu, manévrování či hladké přistávání. Může se stát, že papoušek bude padat na hrudní kost a poraní se. Nebo naopak se může stát, že papoušek „odejde“ po svých třeba ze zahrady a ztratí se nebo dojde k nějakému úrazu. Také to neznamená, že takový papoušek neodletí vůbec… papoušek třeba na zahradě se může něčeho polekat a nebude problém, aby uletěl pár desítek metrů, pak sedne někde na zem a může na něj zaútočit nějaký predátor. Sedne na zahradu u sousedů, skočí po něm kočka či pes a papoušek nebude moct pohotově uletět zase pryč. Stříhání křídel papoušků

Pro papouška je přeci naprosto přirozené létat, s plnými manévrovacími schopnostmi, bez omezení :)

Zastřižená křídla narušují psychiku, duševní i fyzický vývoj papouška. Někdy může zastřižení křídel vést k dalšímu sebepoškozování papouška, bude si trhat i další pera. Pokud už papouškovi zastřihnout křídla musíme, měl by k tomu být vždy vážný důvod, někdy se k tomu přistupuje v některých chovech jako prevence, kdy si mohou ve voliérách ublížit, ale papoušek by měl mít dostatečně velkou voliéru, aby se k tomu nemuselo přistupovat. Zásadně by něco takového měl dělat zkušený veterinář. U domácích mazlíčků mi to připadá jako opravdu nevhodné, nevkusné a udělá to jen někdo, kdo papouška nemá rád.

Facebooková skupina s mnoha dalšími pyrurami: pyrura