Papoušci a voda

Víte, že i papouška je potřeba „mýt“, resp. že on sám se potřebuje umýt? Nestačí jen to, že si čistí peří sám, potřebuje i vodu. Někteří v uplynulých vedrech vodu vyžadovali více, než obvykle – ale najdou se i druhy z velmi suchých pouštních oblastí, které prostě vykoupat se „nedonutíte“. Někteří vyžadují jen rosení třeba rozprašovačem na kytky, některým vyhovuje sprcha, či kapky ze zahradní hadice, kdy máme nastavenou nějakou sprchu (nemíříme na papouška nikdy proudem vody) a jiní chtějí vyloženě nějaký objem stojaté vody – v nějaké nádobě, misce. Většinu papoušků i příjemně dráždí zvuk tekoucí vody a koupou se i pod tekoucí vodou. Existují i koupelničky do klecí – takovou vodu je vždy potřeba alespoň jednou denně vyměnit, nejlépe po každém vykoupání se, zůstávají v ní nečistoty z peří, prach a někdy i části potravy. Celkově i vlhčí vzduch papouškům vyhovuje, nevysušuje se jim tolik kůže, která může důsledkem toho velmi svědit a papoušek se může začít i škubat. Koupající se papoušek

Papoušek ve vodě

Mláďata, která nejsou ještě zcela opeřena se nesmí vůbec koupat, ani mláďata, která mají první peří, by se neměla úplně celá promočit, ale když budou chtít, nezabráníme tomu. Cíleně bysme je ale neměli celé promočit třeba v nějaké misce s vodou, ale třeba jen rosit rozprašovačem. Také není vhodné večerní koupání, někdy v době, kdy se papoušek již chystá na spánek. Papoušek by měl vždy usínat suchý, aby neprochladl. Papoušky také NIKDY NEFÉNUJEME!!! Teplý vzduch z fénu jim může spálit peří, naopak chladnější vzduch jim může přivodit nachlazení – jak každý ví, papoušek má vyšší teplotu těla, než člověk, cca 40°C, pokud je mokrý, teplota mu klesne, zpomalí se metabolismus a foukáním chladnějšího vzduchu na jeho tělo mu můžeme přivodit nastydnutí.

Jinak každý papoušek má rád jiný interval koupání, na to už musí každý přijít sám, co vyhovuje tomu jeho. Také záleží na ročním období a druhu papouška. Někdo jako my, kdo je v paneláku, kde je i v zimě teplo a suchý vzduch - tak se papoušek bude koupat se stejnou intenzitou. Naopak papoušci, kteří jsou v nějakém chladnějším prostředí nebo voliéroví, tak v zimě se budou koupat méně. Jinak u nás se R2 koupe asi tak jednou, až dvakrát častěji než Penny. Existují také soli do koupele pro papoušky, pro krásné a zdravé peří.

Facebooková skupina s mnoha dalšími pyrurami: pyrura

Nahoru