Papoušek pyrura zelenolící

Pyrura zelenolící (anglicky Green cheek conure) patří k nejběžněji chovanému druhu těchto drobnějších papoušků. Jeho povaha je velice příjemná a sympatická. Papoušek pyrura je charakteristický svým obrysovým peřím na břiše, které připomíná šupiny. Papoušky lze chovat jak v klecích, tak ve voliérách. Bohužel díky našim klimatickým podmínkám je důležité jim přes chladné zimní měsíce zajistit dostatečnou teplotu a to nejméně 10°C nad nulou, i když vydrží i nižší teploty, tak je v nich může chovat jen opravdový nelida a nepřátel všeho živého, jelikož při nich značně trpí. Určitě je dobré jim dopřát v zimovišti vyšší teplotu jak 15°C.

Základní strava pro pyruru

Papoušek pyrura zelenolícíSměs zrnin volíme pro střední papoušky, s příhlédnutím na nižší obsah tuku (já od značky Deli Nature - je to kvalitní krmivo a papoušci ho přijímají normálně). Prakticky denně podávám zeleninu a ovoce (i když s ovocem to nepřehánět), bez čehož si chov pyrurů snad ani nejde představit, doslova to milují. V sezoně lze jídelníček zpestřovat zeleným krmením různého druhu, ptačinec žabinec, mlíč, větvičky ovocných nestříkaných stromů, černý bez - květ i plod, atd. Na zimu lze některé plody nasušit.

Pohlavně dospělí bývají okolo prvního roku života, ale často se stává, že zahnízdí až okolo druhého roku. Budky vyvěšovat nejlépe dle počasí v půlce dubna až května, je lepší nic neuspěchat než se pak rmoutit a být zklamaný. Na velikost budky nejsou nikterak vybíraví, když chtějí hnízdit, zahnízdí v jakékoliv. Nejčastěji používané typy: například 20-25 cm dno a výška 30 cm, s vletovým otvorem o průměru 7 cm. Samička snáší v průměru pět až šest vajec, které poctivě zahřívá a dle pozorování sameček tráví většinu dne v budce spolu se samičkou.

Co se týče povahy pyrury zelenolícího je to výborný společník a mazlíček, a to bez nutnosti ručního dokrmení.

Pyrrhura molinae (latinsky)

Text použit se souhlasem autora Luboše Jedlinského

Charakteristika

Výskyt

Jižní Amerika

Velikost

26 cm

Kroužek

5,5 mm

Snůška

5-6 vajec

Inkubační doba

20-22 dnů

Průměrná délka života

15 let (v divočině)

až 30 let (v zajetí)

Potrava

Směs pro střední papoušky

Taxonomie

 

Říše

Živočichové

Animalia

Kmen

Strunatci

Chordata

Třída

Ptáci

Aves

Podtřída

Praví ptáci

Ornithurae

Infratřída

Létaví prvoptáci

Neornithes

Nadřád

Letci

Neognathae

Řád

Papoušci

Psittaciformes

Čeleď

Papouškovití

Psittacidae

Podčeleď

Papoušci

Psittacinae

Rod

Pyrura

Pyrrhura

Facebooková skupina s mnoha dalšími pyrurami: Pyrura zelenolící, FB skupina

Nahoru