Strava pro papouška pyruru

​​Pyrura by měl mít, stejně jako každý jiný papoušek, dostatečně pestrou stravu. Dokázal by sice vegetovat i na suchém zrní, ale je otázkou jak dlouho a jak kvalitně. Měl by mít jak suché zrní, tak máčené a klíčené, dostatek ovoce a zeleniny (uvádí se, že může tvořit až 50% krmné dávky), dále bylinky, zelenou potravu, ořechy (vážně minimálně) a čerstvé větve stromů na okus. Do krmiva lze přidávat i granule - někdo krmí jen granulemi + ovoce, zeleninu.

Dostatečně pestrou stravou se rozumí, že se bude v průběhu dní měnit. Nikoliv, že v jednom dni dostane vše, všechny druhy ovoce, zeleniny, ořechy, atd. To ani není žádoucí, aby měli naráz hodně druhů ovoce, zeleniny - chce to rozumně střídat. I v přírodě jsou období hojnosti a "bídy". 

Zrní kupuji suchou směs Deli Nature 68 plus míchám s Deli Nature 93, dříve jsem kupoval směs se slunečnicí Deli Nature 59, ale Penny žrala jen slunečnici, tak teď směs bez slunečnice a slunečnici nebo oříšek dostávají občas jako odměnu. Jako nakličovací směs kupuji Deli Nature 33 a míchám s Beyers Olympiade č. 49. Klíčit ale můžeme i běžnou scuhou směs, třeba se slunečnicí - v tomto případě nevadí. Při klíčení dochází k enzymatickým pochodům.  Granule kupuji Nutribird Tropical P15, ale nyní zkouším ZuPreem Fruit M korela. Po všech zkušenostech bych se granulím spíše vyhnul a stravu fakt zakládal spíše na pestré čerstvé stravě, zeleniny, bobulí, ovoci a správné směsi zrní. Jsou i kvalitní granule jako Dr. Harrison (neobsahují konzervanty, nevydrží dlouho), ale stále je to výrobek. Čerstvá pestrá strava je určitě lepší.